Gatavojamies pavasarim …

    Lai gan pavasaris šogad nāk lēnām, stādaudzētavā nesnaužam, un jau domājam par jauno sezonu.
    Šobrīd tiek gatavoti koksnainie spraudeņi, dažādu lapu krūmu dzīvžogu augu pavairošanai. Tā ir stādaudzētavas stiprā puse, un mēs pamatoti lepojamies ar savu lielo dzīvžogu augu izvēli.

    Kā zināms dzīvžogi var būt gan cērpami gan brīvi augoši, tajos izmanto kā lapainos tā skuju kokus un krūmus. Tā kā šobrīd notiek darbs tieši pie lapaino dzīvžogu augu spraudeņu spraušanas, tad par tiem arī parunāsim vairāk.

    Stādaudzētavās parasti pircējam ir milzīga izvēle – tomēr, kuru augu lai izvēlās, jo ne reālo augumu, ne ziedu vai lapojuma krāsu pērkot pārsvarā gadījumos neredzēsi. Ideāli protams ir ja ir pieredze un kāds priekšstats un sapratne par to ko speciālists jums stāsta, savādāk gribētos redzēt bildi – augs vasarā, rudenī, ziedi. Tāpēc mēs centīsimies sniegt nelielu ieskatu bagātajā dzīvžogu augu pasaulē …

    Kā katru gadu arī šajā pavasarī varēsim piedāvāt dažādus dzīvžogu augus gan augstiem, gan zemiem dzīvžogiem, kas noteikti būs piemēroti privātmāju dzīvžogiem, kapu apzaļumošanai un citiem norobežojošiem stādījumiem.
    No augstajiem dzīvžogiem, kā populārākos varam piedāvāt dažādas filadelfu, vilkābeļu, ceriņu un grimoņu šķirnes, bet no zemajiem dzīvžogiem japānas spirejas, klinšrozītes, alpu vērenes, bukši u.c. Piemērotākā dzīvžoga izvēle nebūt nav vieglākā dārza plānošanas daļa, bet ja jūs jau esat apzinājuši iemeslus KĀPĒC dzīvžogs nepieciešams, tad ziema ir īstais laiks, kad katrs var padomāt par sev nepieciešamo, konkrēto, dzīvžoga augu veidu.

    Zemāk pievienojam bildes un aprakstus ar tiešām populārākajiem augiem (diemžēl visu to bagātību kas pieejama pie mums mēs nevarēsim sarakstīt - tur jau neliela grāmata sanāk :) )

    …tad nu, kā tas izskatās dzīvžogā …

    Dzeltenais dzīvžogs veidots no Japānas spirejām `Gold mound` jeb Spiraea japonica `Gold mound`, kas ir pareizais latīniskais nosaukums.

    Piemērots zemiem dzīvžogiem augstumā līdz 0,5m, vai brīvi augošos dzīvžogos … te gan jāņem vērā ka šī spireja neaug augstāk par 70 cm.
    Tai pat laikā šo japānas spireju labi var izmantot stādīšanai gan grupās, gan kā soliteraugus.
     Kā redzams attēlā, lapas tai dzeltenas, bet uz rudens pusi iekrāsojas sarkanākas. Tieši lapas ir tās kas pavasarī piešķir stādījumiem īpašu košumu.
Japānas spireja "Gold mound" jeb Sipiraea japonica "Gold mound" - dzīvžogs

Japānas spireja `Gold mound` jeb Sipiraea japonica `Gold mound` - dzīvžogs

    Tie ir vasarzaļi krūmi ar ziedēšanas laiku jūnijā, jūlijā. Zied rozā ziediem uz tekošā gada dzinumiem. Saulainā vietā jūtas labāk. Aug vāji skābā līdz neitrālā, vidēji bagātā augsnē.
Japānas spireja "Gold mound" jeb Sipiraea japonica "Gold mound" - ziedi

Japānas spireja `Gold mound` jeb Sipiraea japonica `Gold mound` - ziedi

    Mužzaļais buksis, tautā saukts “suņumirte” jeb Buxus sempervirens būs zaļš gan ziemā, gan vasarā.

     Mužzaļais buksis labi izskatās vidējos un zemos dzīvžogos – līdz 1m augstumam, lai gan pats augs, brīvi augot, var sasniegt pat 2m augstumu. Piemērots pusēnai un ēnainām vietām.
    Dēļ ta ka augs ir mūžzaļš un ļoti dekoratīvs, tas sevišķi izplatīts dzīvžogos un kapu apstādījumos.

Mūžzaļais buksis jeb Buxus sempervirens - dzīvžogs

Mūžzaļais buksis jeb Buxus sempervirens - dzīvžogs

    Kā trūkumu var pieminēt to ka augs nav piemērots atklātām, izteikti saulainām vietām – atklātā saulē ziemā var apdegt lapas.
    Lapas ir ļoti dekoratīvas, biezas, ādainas, spīdīgas, bet ar īpatnēju smaržu. Labi jūtas skābenā, vidēji bagātīgā augsnē. Sausumizturīgs.
Mūžzaļais buksis jeb Buxus sempervirens - skats tuvumā

Mūžzaļais buksis jeb Buxus sempervirens - skats tuvumā

    Ļoti labi pakļaujas veidošanai, var formēt bumveida, piramidālu vai pat sprālveidīgu formu.
    Papildus jāpiemin, ka augam piemīt arī ārstnieciskās īpašības: Lapām un mizai ir gan temperatūru pazeminoša darbība, gan mazina reimatiskās sāpes, gan iznīcina zarnu parazītus
Mūžzaļais buksis jeb Buxus sempervirens - augs veidots spirāles formā

Mūžzaļais buksis jeb Buxus sempervirens - augs veidots spirāles formā

    Viens no populārākajiem dzīvžogu apstādījumu augiem ir Spožā klintene jeb Cotoneaster lucidus.

    Klintene ir paliels krūms, kas labos augšanas apstākļos var sasniegt pat 3m augstumu. Savvaļā Austrumsibīrijas Baikāla apkaimē aug klinšainās nogāzēs un gaišos, jauktos mežos, upju grantainos sanesumos. Latvijā introducēta apmēram 150 gadus un ir ļoti populārs cērpjamo dzīvžogu krūms pilsētu un lauku apstādījumos, it sevišķi kapsētās, jo labi padodas formēšanā.
    Pieder pie rožu dzimtas Rosaceae, ābeļu apakšdzimtas Maloideae, klinteņu ģints Cotoneaster Medic.
Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - dzīvžogs

Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - dzīvžogs

    Lapas spīdīgas tumši zaļas, rudenī krāsojas karmīnsarkanas. Augam patīk saule, vai pusēna. Zied bālganīgi rozā neizteiksmīgiem ziediem jūnijā.
Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - rudens krāsās

Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - rudens krāsās

    Klintene ir visai sausumizturīga, ziemcietīga un samērā dūmgāzu izturīga.
Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - tuvplāns

Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - tuvplāns

    Augļi melni, turās līdz pat saliem. Klintenes pavairo ar sēklām vai spraudeņiem.
Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - auglis

Spožā klintene jeb Cotoneaster lucida - auglis

    Vilkābele – skaistā, praktiskā, asā.

    Popularitātes ziņā ar klinteni var sacensties tikai Pamīkstā vilkābele jeb Crataegus submollis.

    Tas ir vidēji ātraudzīgs vasarzaļš krūms, kas labāk aug saulainā vietā, ziedēdams maijā vai jūnijā ar baltiem ziediem, rudenī briedinādams sarkanus auglīšus, kas ir arī ēdami. Šis augs iztur spēcīgas vētras jūras piekrastē, labi pakļaujas veidošanai, lai gan apgriezts vilkābeļu dzīvžogs sliktāk zied.

    Augs uz mūsu planētas aug jau no mezozoja ēras krīta laikmeta. Vilkābeles latīniskais nosaukums cēlies no grieķu vārda „krataios” – stiprais, kas liecina par koksnes īpašībām.

Pamīkstā vilkābele jeb Crataegus submollis

Pamīkstā vilkābele jeb Crataegus submollis

    Auga apraksts:
    Vidējs vai liels (1-5 m) augsts rožu dzimtas krūms. Vainags plašs. Miza pelēkbrūna, zarojums bagātīgs. Ziedi diezgan lieli – balti, augļi tumši sarkani. Zied maija beigās un jūnijā, augļi nogatavojas augusta beigās un septembrī. Ērkšķi vienkārši, taisni – vairākus centimetrus gari. Vilkābeļu stādījumi bieži tiek izmantoti kā dzīvžogi ne tikai skaisto ziedu, augļu un dzelteni oranžo rudens lapu, bet arī tieši šo ērkšķu dēļ.
Pamīkstā vilkābele jeb Crataegus lsubmollis - dzīvžogs

Pamīkstā vilkābele jeb Crataegus submollis - dzīvžogs

     turpinājums sekos …

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.