Kailsakņu stādi, jeb kailsakņi.. kas tie tādi ir?

Kailsakņu augs
Kailsakņu augs

Kailsakņu augs

Jaunāko kailsakņu katalogu skataties sadaļā Katalogi

Pie mums stādaudzētavā Dimzas diezgan regulāri nākas dzirdēt jautājumu, kas ir tas kailsaknis, ko jūs tagad pavasarī (vai rudenī) sākat tirgot. Uzreiz jāatbild, ka tas nav kāds konkrēts augs, tā tiek apzīmēti visi tie augi, kas tiek tirgoti tikko izrakti no pierakuma, vai lauka. Citiem vārdiem sakot tie ir augi, kuru saknes neatrodas kontenerā, bet ir vaļējas. Parasti šie augi ir bez lapām, atsevišķos gadījumos rudenī tos speciāli atlapo. Tā ir teorija, bet ar ko kailsakņu stādi atšķiras no augiem podiņos.

Sāksim ar plusiem. Tie ir lētāki, būtiski lētāki, jo konteiners-podiņš maksā, pati podošana maksā. Kailsakņu augam tas viss izpaliek, attiecīgi tie vairumā gadījumu maksā uz pusi mazāk kā to analogi konteineros. Otra lieta ir iespējams novērtēt auga sakņu sitēmu, ko nevar izdarīt pērkot augu podiņā.

Ir arī trūkumi. Kā pirmo jāpiemin kailsakņu īsais realizācijas un attiecīgi arī stādīšanas laiks:

– rudens, parasti sākot ar septembra vidu;
– ziema, ja to augu no zemes var dabūt laukā;
– pavasaris, līdz brīdim kad augam sāk plaukt lapas.

Turpretīm augs konteinerā ir stādāms no sala līdz salam, jeb kamēr vien lāpstu vari dabūt zemē iekšā. Protams ir arī metodes kā augus, bez konteineriem stādīt arī vasarā, bet tās mēs aprakstīsim citā reizē.

Ja izlemsiet iegādāties kailsakņu augus ir jāatcerās, ka to transportēšanai jāpievērš īpaša vērība. Kailsaknim atšķirībā no auga konteinerā saknes nav aizsargātas pret mehāniskām traumām un izžūšanu, tas nozīmē, ka tos vajadzētu uzmanīgi sasiet buntēs un saknes ievietot plēves maisā. Pie ilgākas transportēšanas saknes būtu vēlams imērkt māla ūdens maisījumā un ievietot piemēram mitrā kūdrā, lai uz saknēm pielipusī māla kārtiņa un kūdra aizsargātu saknes pēc iespējas ilgāk.

Ja stādīšana uzreiz nav iespējama, augus obligāti jāpierok. Jāizrok slīpa bedrīte, aptuveni lāpstas dziļumā un ievietojam tajās augus attiecīgi saknes blīvi kopā aprokot un pieblietējot ar zemi.

Nobeigumā varam piezīmēt ka izdarot visu pareizi, vai tas būs kailsaknis, vai augs podiņā tas jūs priecēs daudzus jo daudzus gadus.